Apel z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

"Kto czyta książki, ten  żyje podwójnie”

Powyższa  sentencja Umberto Eco była inspiracją do  działań czytelniczych odbywających się w naszej szkole w październiku, Międzynarodowym Miesiącu  Bibliotek Szkolnych.

Na ten miesiąc członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowali oprawę święta biblioteki szkolnej, w ramach którego opracowali gazetkę ścienną, plakaty  reklamujące imprezy  czytelnicze  oraz konkursy skierowane do uczniów.

Konkurs  na plakat reklamujący bibliotekę:
-„Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka",
 - „Najpiękniejsza okładka książkowa".

Uczniowie uzdolnieni literacko mogli wykazać się swoimi umiejętnościami, tworząc:
 - opowiadanie twórcze  pt. „Niezwykła  książka",
  - „Życzenia dla biblioteki szkolnej z okazji jej święta".

Przeprowadzono  także konkursy dotyczące  znajomości treści  książek:
   - Konkurs  pt. „Czytanie to podróż”,
  - Konkurs pt. „Motyw książki w malarstwie ".

Uczniowie mogli także obejrzeć  wystawy eksponowane na korytarzu szkolnym:
-„Wystawę nowości biblioteki gimnazjum",
 - „Wystawy książek godnych polecenia".

W tym  miesiącu nie zabrakło innych imprez czytelniczych  dla uczniów:
  - „Czytające wtorki” – każda  lekcja we wtorek rozpoczynała się od  głośnego czytania przez ucznia fragmentu ulubionej książki na forum klasy.
- Kiermasz książek.
  - Lekcja biblioteczna dla klas pierwszych gimnazjum która odbyła się w Gminnej Bibliotece  Publicznej.
  - Lekcja biblioteczna dla klas drugich i trzecich gimnazjum, która odbyła  w  Bibliotece Pedagogicznej w Garwolinie.

Podsumowanie szkolnych działań  prowadzonych w ramach  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbyło się podczas uroczystego apelu 7 XI 2014 r.

Pierwszą część wypełniło wręczenie nagród przez dyrektora szkoły, pana Bogdana Domańskiego. Zwycięzcy konkursów otrzymali dyplomy oraz wartościowe lektury.

Wyróżnienia w  konkursie  plastycznym:  „Biblioteka dobre miejsce dla człowieka” otrzymały: Anna Zabieglińska,  Alicja Frelik i Karolina Mika,
- wyróżnienia w  konkursie  plastycznym  „Najpiękniejsza okładka książkowa” przyznane zostały  Dominice  Gawryś i  Katarzynie Gruszczyńskiej,
- nagrodę w  konkursie literackim „Niezwykła książka” odebrała  Dominika Gawryś.

Pierwszoklasiści:  Aleksandra Borkowska, Katarzyna Gruszczyńska i  Jakub Górski otrzymali dyplomy za udział  w konkursie  pt. ,, Motyw książki w malarstwie, który cieszył się wśród uczniów niezwykłym powodzeniem. Polegał on na odgadnięciu tytułów  książekz sześciu fotografii. Zdjęcia   wyeksponowane zostały  na górnym korytarzu,  przy bibliotece. Każdy uczeń  mógł sprawdzić swoją wiedzę, spostrzegawczość    i inteligencję.  Odpowiedzi było bardzo dużo, lecz prawidłowe tytuły książek podali tylko trzej uczestnicy konkursu.

Znajomość literatury  polskiej uczniowie mogli sprawdzić w drugiej części apelu, podczas otwartego konkursu czytelniczego pt. „Ludzie pióra”. Konkurs polegał na odgadnięciu nazwiska  postaci literackiej, po uprzednim zaprezentowaniu jej przez aktorów. Pokaz  odbył się na forum  szkoły i wzbudził wiele emocji widzów.  Niebyło łatwo odgadnąć literata słuchając fragmentu jego utworu, ale słodka nagroda mobilizowała do myślenia,  więc trafne odpowiedzi padały bez pomocy nauczycieli.

Było edukacyjnie, wesoło i zabawnie.

Wszystkim nagrodzonym  oraz biorącym udział w konkursach gratuluję inwencji twórczej i cieszę się, że biblioteka szkolna kojarzy się z przyjaznym miejscem.

A omijających  bibliotekę zachęcam do odwiedzin. Tu się dużo dzieje!

Relacja zdjęciowa (Galeria)

Barbara Serzysko