Spektakl teatralny pt. „Mały Książę” i lekcja biblioteczna

8 grudnia uczniowie klas pierwszych i drugich udali się na wycieczkę do Garwolina, aby odwiedzić między innymi Bibliotekę Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej, gdzie odbyła się lekcja biblioteczna.

Pani bibliotekarka krótko przedstawiła nam najważniejsze fakty dotyczące filii w Garwolinie. Następnie odczytała fragment książki pt. „Moje życie jako… książka”. Głównym celem spotkania było zachęcenie uczniów do czytania książek. Każdy mógł również wykazać się własnymi zdolnościami –
z rozsypanki wyrazowej należało ułożyć spójny tekst literacki. Zadanie dostarczyło uczestnikom wielu emocji. Na koniec obejrzeliśmy wypożyczalnię biblioteczną.

Kolejnym punktem wycieczki było śniadanie
w restauracji McDonald’s. Po posiłku udaliśmy się do Domu Kultury w Garwolinie, gdzie zaprezentowano nam spektakl teatralny pt. „Mały Książę”. Aktorzy w dość nowoczesny sposób odegrali sztukę. Było to oryginalne ukazanie fabuły utworu. Zastosowano efekty wizualne, takie jak malownicze stroje, dekoracje, jak i świetlne, które z pewnością przyciągnęły uwagę widzów. Sztukę uatrakcyjniła również akustyka przedstawienia. Piosenki wielokrotnie posłużyły aktorom jako uzupełnienie treści utworu. Na oglądających duże wrażenie wywarły również sceny humorystyczne. Głosy, mimika i scenografia sprawiły, że na twarzach widzów pojawiały się uśmiechy.

Dla jednych spektakl był zapoznaniem się z treścią utworu, dla innych zaś, znających fabułę, przedstawienie okazało się dość uogólnionym skrótem akcji „Małego Księcia” Antoine’a de  Saint-Exupery’ego.

Wycieczka z pewnością była dla uczniów oderwaniem się od nudnej rzeczywistości szkolnej, a także okazją do powiększenia zasobów wiedzy z literatury.