Śladami Henryka Sienkiewicza

W tym roku przypada 170. rocznica urodzin, 100. rocznica śmierci oraz 50. rocznica utworzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla. Rok 2016  został też ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza.

W związku z tymi wydarzeniami  10 października 2016r.  uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Ewy Dziewit i pani Barbary Serzysko wybrali się na całodniową wycieczkę śladami Henryka Sienkiewicza.

Głównym punktem naszej wyprawy było muzeum w Woli Okrzejskiej, rodzinnej miejscowości i miejscu narodzin Henryka Sienkiewicza (1846-1916), laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905, jednego z najwybitniejszych polskich powieściopisarzy i publicystów.

W odrestaurowanych i pięknie urządzonych pomieszczeniach dworku mogliśmy zobaczyć niepowtarzalny zbiór eksponatów związanych z życiem i twórczością Sienkiewicza. Po pomieszczeniach oprowadzała nas pani przewodnik – pasjonat tego miejsca. W pierwszym pomieszczeniu mogliśmy poznać tradycje rodzinne i związki Sienkiewicza z Ziemią Łukowską. Na ścianach tej sali wiszą zdjęcia rodziców pisarza oraz ciotki Aleksandry Dmochowskiej z Cieciszowskich, u której spędzał wakacje nastoletni Henryk. W drugiej sali zobaczyliśmy ekspozycję zdjęć dzieci pisarza: córki Jadwigi i syna Józefa.  W sali z kominkiem pani przewodnik zwróciła szczególną uwagę na obrazy wybitnych malarzy: Franciszka Kostrzewskiego - "Janko Muzykant" z 1904 roku, obraz Franciszka Pautscha - "Bohun" z 1927 roku oraz "Latarnika" Jana Molgi. Pani kustosz przekazała nam wiele faktów i ciekawych historii z życia pisarza i jego otoczenia.Wspomniała także, że wokół malowniczego dworku znajduje się park z miejscem na ognisko oraz zewnętrzna ekspozycja naturalnej wielkości drewnianych rzeźb wyobrażających bohaterów powieści Sienkiewicza.

Zapewne Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej jest miejscem, które powinien odwiedzić  każdy miłośnik literatury.

Kolejnym muzeum, jakie w tym dniu mogliśmy zwiedzać, było Muzeum Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. Obejrzeliśmy  w nim makietę bitwy z czasów powstania kościuszkowskiego, która pozwala zrozumieć jej przebieg i uwarunkowania.

To była bardzo ciekawa wycieczka edukacyjna. Zdjęcia z wycieczki Galeria