Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych 2015/2016- sprawozdanie

,,BIBLIOTEKI SZKOLNE RZĄDZĄ” - pod takim hasłem obchodziliśmy tegoroczne (2015) Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych, które zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.

Biblioteka Publicznego Gimnazjum w Miastkowie Kościelnym podobnie jak w poprzednich latach, wzięła udział w obchodach tego święta, podejmując realizację  zadań promujących  czytelnictwo. Działania  te  przełożyły się na liczny  udział uczniów w ofercie biblioteki zaproponowanej na ten miesiąc.

Koło Przyjaciół Biblioteki  rozpoczęło akcję od wykonania gazetki pod hasłem: „Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych”. Na tablicy ogłoszeniowej pojawiła się  oferta różnorodnych  działań dla uczniów m.in. konkursów, wyjazdów, spotkań. Na początku  miesiąca odbyły się lekcje biblioteczne dla uczniów, w czasie których pierwszoklasiści  zostali zapoznani z biblioteką i jej księgozbiorem. Przez cały miesiąc na korytarzu szkolnym wystawiane były książki ze zbiorów biblioteki szkolnej. Wyboru literatury dokonywały  dziewczęta z koła bibliotecznego. One również dbały o oprawę artystyczną wystawy. Wśród publikacji przeważała literatura fantastyczna i obyczajowa, którą gimnazjaliści  czytają najchętniej.  Bibliotekarz stara się, zgodnie z zainteresowaniem uczniów, na bieżąco aktualizować ofertę tych książek. Prezentacje nowości oraz  i lubianych lektur cieszyły się znacznym zainteresowaniem młodzieży.

Przez cały miesiąc odbywały się następujące konkursy organizowane  przez bibliotekę:

„Tygodniowy konkurs wiedzy”

Uczniowie biorący w nim  udział mogli sprawdzić swoją wiedzę ogólną  oraz udoskonalić umiejętność korzystania ze źródeł informacji dostępnych w bibliotece szkolnej. Zadania konkursowe polegały na udzieleniu  prawidłowej odpowiedzi na pytania przygotowane przez bibliotekarza. Każdego dnia pojawiały się nowe zadania, które zmuszały uczestników do aktywności i systematyczności.

Konkurs na krzyżówkę z hasłem „Biblioteka”

Biorąc udział w tym konkursie, uczniowie mogli popisać się nie tylko znajomością literatury, ale także zdolnościami plastycznymi. Prace  konkursowe  oprócz ciekawych haseł zawierały oryginalne elementy graficzne.

Konkurs fotograficzny pt. „Czytam, więc jestem”

polegał na wykonaniu fotografii z książką w roli głównej. Na zdjęciu należało uchwycić emocje osoby czytającej książkę w dowolnym miejscu i czasie.

W ramach współpracy biblioteki szkolnej z polonistkami zorganizowany został wyjazd na spektakl teatralny pt. „Potyczki teatralne”. Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie klasy Ia, IIa i  IIIa odwiedzili Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Garwolinie, gdzie odbyły się zajęcia biblioteczne. Gimnazjaliści poznali niezwykle ciekawą historię Garwolina, barwnie przedstawioną przez pasjonatkę dziejów miasta, panią bibliotekarkę Wiesławę Lempkowską.

Podsumowaniem szkolnych działań prowadzonych w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zajęło się Koło  Biblioteczne. Uczniowie przygotowali wystawę  prac konkursowych oraz opublikowali listę nagrodzonych. Miejsce I w konkursie  fotograficznym  pt. „Czytam, więc jestem” zajęły Klaudia Kucharska i Wioleta Bytniewska , II miejsce  Klaudia Soszka,  III miejsce   Jagoda Dzięcioł, wyróżnienia  Olga Kamińska  oraz  Martyna Leśkiewicz. W tygodniowym konkursie najlepsi okazali się: Natalia Brojek, Milena Szeląg, Paweł Leszko, Bartosz Pasik, Klaudia Rosłaniec, Anita Belka, Natalia Mikulska, Paweł Młot, Jakub Malitka, Tomasz  Moreń, Wioleta Bytniewska, Klaudia Kucharska.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczył dyrektor szkoły, Bogdan Domański.

Cel został osiągnięty, biblioteka miała swoje święto. Najlepszym rezultatem prowadzonych działań okazała się codzienna obecność czytelników w bibliotece.

Barbara Serzysko