Ogólnopolskie Wybory Książek

25  marca 2015 roku  Biblioteka Szkolna   przeprowadziła Ogólnopolskie Wybory Książek. W czytelni zorganizowany został lokal wyborczy, a nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja powołana spośród  członków  Koła Przyjaciół  Biblioteki.

Organizatorem  konkursu była redakcja miesięcznika ,,Biblioteka w Szkole” we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz redakcją portalu  ,,Biblioteki Szkolne Online”. Patronat nad wyborami objęła Minister Edukacji Narodowej pani Joanna Kluzik-Rostkowska.

W ciągu  całego dnia do biblioteki przychodzili uczniowie, którzy wrzucali do urny karty do głosowania z zapisanymi  tytułami  trzech  najciekawszych książek, przeczytanych przez nich  w ostatnim czasie.
W wyborach wzięli  udział uczniowie wszystkich klas.

Najpopularniejsze wśród naszych gimnazjalistów okazały się następujące tytuły:

„Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, cykl „Nieśmiertelni” Alyson Noel oraz „Pamiętnik nastolatki” Beaty Andrzejczuk.

Celem przedsięwzięcia było:

– poznanie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów;

– dostosowanie księgozbioru bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów;

– promocja czytelnictwa;

– promocja bibliotek w środowisku szkolnym;

– kształtowanie postaw obywatelskich.

Biorąc udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek, nasi uczniowie udowodnili, że są aktywnymi czytelnikami. W swoich rankingach wymienili
w sumie 62 tytuły  znanych im publikacji z zakresu literatury pięknej.
Z pewnością dla  wielu gimnazjalistów konkurs stanie się motywacją do pogłębienia zainteresowań czytelniczych.

Barbara Serzysko